Patsient Kolleeg Üldinfo Otsi Minu Medicum Tule tööle Seaded FIN ENG
на русском
 
 
 

Kompuutertomograafia (KT)

Lasnamäe Medicum (Punane 61, Tallinn)

Vabad ajad Kabinet
vaata 128

tel 60 50 792

Kompuutertomograaf (KT, CT) on arvutiga ühendatud röntgeniaparaat, mis võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Vajalik saatekiri (ka tasulise teenuse korral).

  • Ravikindlustuse korral on teenus tasuta.

  • Ravikindlustuse puudumisel on uuring tasuline (hind sõltub uuringust)

KT-uuringul mõõdame röntgenikiirguse neeldumist kudedes ning seejärel töötleme saadud informatsiooni arvutiga. Uuringul kasutatav kiirguse hulk on suurem kui tavalise röntgeniuuringu puhul, seetõttu tehakse seda vaid kindla, meditsiiniliselt olulise näidustuse korral.

Meil saab teha kompuutertomograafilisi uuringuid erinevatest kehapiirkondadest v.a. süda.

KT-uuring kestab 5–30 minutit. Kõhukoopa uuringu puhul tuleb kohale tulla 45 min. varem,sest on vajalik juua veega lahjendatud kontrastainet. Teiste piirkondade uuringuks peab olema kohal 15 min. varem.
Enne uuringut palutakse Teil eemaldada kõik metallesemed, ehted.
Oluline on lamada uuringulaual liikumatult, muidu uuring ebaõnnestub.
Laud liigub uuringul edasi-tagasi.
Mõnikord palutakse Teil uuringu ajal mõne sekundi jooksul hinge kinni hoida.
Kogu uuringu aja jälgib KT-personal Teid läbi akna ning Teil on alati võimalik suhelda uuringut tegeva personaliga helisüsteemi kaudu.
Vajadusel paigaldatakse Teie käele veenikanüül, mille kaudu süstitakse joodi sisaldavat kontrastainet, et paremini nähtavale tuua organite struktuuri ning võimalikke haiguslikke muutusi. Kontrastaine süstimise ajal võib Teil tekkida kuumatunne või suus metallimaitse, mis möödub mõne sekundi jooksul.
Pärast kontrastainega uuringut peab samal päeval jooma rohkesti vedelikku (soovitatavalt vett u 1,5–2 liitrit), et kontrastainet organismist kiiremini väljutada.
Imetav ema ei tohi pärast kontrastaine süstimist last rinnaga toita 24 tundi.
Kontrastaine ei avalda mõju reaktsioonikiirusele ega tähelepanuvõimele.
Kontrastaine hilisreaktsioone (vererõhu langus, südame löögisageduse tihenemine, hingamisraskused, ärevus- ja segasusseisund, huulte sinakaks tõmbumine) esineb üksikjuhtudel (< 1 : 1000). Sellisel juhul tuleb kohe pöörduda arsti poole ja rääkida süstitud kontrastainest.

 

 

Medicum